Historie

Historie firmy Elan začala během 2. světové války, kdy dvanáct řemeslníků a techniků vyrobilo několik stovek párů lehkých a odolných dřevěných lyží pro partyzánské oddíly.

Formálně byl podnik Elan založen v roce 1945. U jeho zrodu stál Rudi Finžgar, vizionář a odvážný skokan na lyžích, který v roce 1941 svým skokem 95 metrů překonal světový rekord. Začátky firmy byly velmi úspěšné – po pouhých několika letech existence exportuje Elan do USA a vyrábí kolem 800 párů lyží ročně.

 

Rozšiřování sortimentu

V padesátých a šedesátých létech 20. století začal Elan rozšiřovat škálu svých výrobků. Kromě lyží vyrábí lodě, kajaky, kánoe, tenisové a badmintonové rakety, vybavení pro stolní tenis, cepíny, závodní i rekreační sáně, vybavení pro horské záchranáře a vodní lyže. V roce 1963 Elan založil Institut pro inovace, který už o dva roky později přišel s patentovými řešeními.


Rozkvět firmy v 70. a 80. letech

V následujícím desetiletí začala značka Elan opravdu zářit díky švédské lyžařské legendě Ingemaru Stenmarkovi. Ten stále drží rekord v počtu vítězství ve Světovém poháru (celkem jich získal 86) a od prvního do posledního závodu jezdil pouze na lyžích Elan. Na přelomu 70. a 80. let se Elan stává jedním z největších výrobců lyží na světě a v roce 1984 závodí na lyžích Elan 168 lyžařů v různých disciplínách. Je mezi nimi i slovinský závodník Bojan Križaj, kterému se jako jednomu z mála povedlo porazit Ingemera Stenmarka.


Carvingová revoluce v 90. letech

V devadesátých letech přidává Elan na svůj dlouhý seznam novinek další zásadní položku, a to vykrojené carvingové lyže. Ty jsou bezesporu dosud nejslavnější inovací firmy Elan, která doslova způsobila revoluci v lyžařském průmyslu.

Do sortimentu Elanu se dostávají také snowboardy, u kterých Elan vyvíjí také spoustu novinek, například nejlehčí a nejširší modely na trhu. A protože každá inovace připravuje půdu pro další inovace, Elan v dalších letech přichází s několika novými konstrukčními technologiemi – od prvního integrovaného systému vázání Fusion přes WaveFlex, který představuje optimální kombinaci pružnosti a torzní pevnosti lyže, až po technologii Amphibio, bezprecedentní kombinaci profilů rocker a camber na vnitřní a vnější straně lyže. 

Nejinovativnější značka v lyžařském průmyslu

Mnoho let inovací a převratných technologií z dílny vývojářů firmy Elan vyvrcholilo v roce 2012, kdy Elan získal od Plus X Award titul „Nejinovativnější značka sportovního vybavení“.  A v roce 2015 Elan tento úspěch zopakoval. Byla to pro firmu významná pocta a také výzva do budoucna – udržet si pověst technologického inovátora. Koncept Lightskiing (nejlehčí dámské lyže na světě), revoluční technologie Amphibio 4D a nejnovější freeridová lyže Ripstick jsou důkazem toho, že Elan stále nastavuje trendy v lyžařském průmyslu.
Díky úsilí a zapálení pro práci našich zaměstnanců, nadšení a věrnosti našich zákazníků a podpoře našich ambasadorů budeme v Elanu i nadále vytvářet budoucnost lyžování a sportu obecně, se stejným nasazením jako doposud.

"Ski ya later!"
(Glen Plake)


Zadání vašich osobních dat během procesu objednání a platby je jištěno zaklíčováním SSL. Cizí nemohou vámi zadaná data vidět. Pro zajištěný přenos dat využíváme moderní technologii 128 bitů.
 

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC