Dokonalý den

Image:Dokonalý den
13. pro, 2016 Autor: Georgie Bremner
ODESLAT ODKAZ NA TUTO STRáNKU

 

Zdravím vás, dámy – taky se nedokážete odtrhnout od zdokonalování svých dovedností a formy v našem zamilovaném sportu, alpském lyžování? Jako instruktorka lyžování ženy velice často učím a někdy je také krok po krůčku přesvědčuju k větší otevřenosti k požitkům této ryzí formy zimních sportovních radovánek. Při této práci jsem dospěla k závěru, že tajemství lásky k tomuto úžasnému koníčku spočívá především v nalezení svého vlastního klíče k odemknutí všech těch úžasných radostí, které v sobě lyžování ukrývá. A aby se vám k tomu hledala motivace snáz, předkládám vám ke zvážení pár tipů, jež vám pomohou docílit na svazích dokonalých zážitků podle vašich vlastních představ.

Možná že se chcete vymanit z kategorie „věčná začátečnice“ a na vlastní kůži vyzkoušet, co že to na tom lyžování všichni vaši přátelé či rodinní příslušníci, kteří se kvůli němu chovají jako blázni, vlastně mají? Ať už ale jste jen zvědavá nebo naopak zkroušená opakovanými pokusy bez kýžených úspěchů, doporučuji vám přistoupit k tomuto sportu jako k závazku celého těla, jehož nedílnou součástí musí být i váš osobní úsudek – vždy záleží v prvé řadě na vás. Pokud jste totiž zrovna nevyrostla na zasněžených svazích, vaše instinktivní závěry ohledně pudu sebezáchovy se nutně nemusí shodovat s realitou rychlého klouzavého pohybu z kopce dolů. Naštěstí je dnes už k dostání vybavení, které je speciálně určené pro ženy, je lehčí a navržené tak, aby vám lyžování co možná nejvíc usnadnilo.

IHlavní předpoklady

Zatímco pro mě osobně jsou těmi asi nejdůležitějšími přísadami receptu na dokonalý den na svahu společenská a kulinářská stránka celého zážitku, ve vašem případě to nejspíš bude hlavně sebevědomí. Jak budete postupně získávat jistotu v této oblasti, začne nabývat na přitažlivosti i představa setkávání se s lidmi u dobrého jídla. Jakkoliv si ráda užívám hory s podobně naladěnými lidmi a sjíždím náročné svahy s úžasnými lyžaři, radost mám také z toho, když můžu být součástí radosti začátečníků z malých krůčků kupředu, které dělají na cvičné louce. Pokud se chcete učit, neváhejte dát lyžařské škole vědět, jak byste se ráda učila a s jakým typem lidí se vám nejlépe spolupracuje. Vynikající lyžař nemusí být vždy nutně tím nejlepším, kdo dokáže pomoci rodině či přátelům s technickými i psychologickými úskalími lyžařského kurikula. Dobrý učitel vždy plánuje program tak, aby odpovídal vašim požadavkům a cílům pro daný den, čímž povzbudí váš zájem učit se na vhodně zvoleném vybavení. Cíle pro vás také musejí být dosažitelné, což se odvíjí kromě jiného i od vašeho naladění i energie v daný den či adekvátní porce zátěže. V takovém případě pak zřejmě budete chtít rozvíjet své schopnosti i v různých jiných situacích a místech.

Rozšiřujte si obzory

Než se ovšem přidáte k nějakému učiteli nebo skupince, položte si otázku: „Pokud se vydám mimo svahy pro začátečníky a mírně pokročilé, kde se cítím komfortně, uměla bych případně sjet z kopce, na který bych narazila, překonat jej traverzem či šikmo svahem? Když se z ničeho nic ocitnu mimo upravený terén, jakým způsobem se dostanu dolů?“ Učit se nové, fyzicky náročné věci znamená vyzkoušet si je v klidu „nanečisto“, tedy tam, kde můžeme experimentovat, dostat zpětnou vazbu a popřemýšlet o ní. Své dovednosti následně otestujeme zvýšením obtížnosti v různých rychlostech a naučených pohybech, abychom dovedli kontrolovat rychlost i s menším množstvím vynaložené energie. Pokud tento proces a načasování náročnějších nebo nových experimentů příliš uspěcháte, budete třeba muset znovu pracně budovat své sebevědomí – nebo nechat unavené tělo pořádně odpočinout.

Když vás mezi sebe pozvou lidé, kteří na vás působí jako nejlepší lyžaři na světě, zkuste jim navrhnout, abyste si nejprve společně párkrát sjeli svah vaší lyžařské úrovně. Můžete to považovat třeba za vaši rozcvičku. Tyto sjezdy vám celkem jasně naznačí, nakolik slučitelné jsou vaše plány pro zbytek dne a jestli se v nich najde místo i pro lyžování na vaší úrovni. Mohla by to pro vás být zábava nebo byste za nimi neustále zoufale plápolala jako fáborek? Musíte tedy pečlivě zvážit, jestli se vydat za hranice své komfortní zóny a připojit se k nim.

 

A co vzít při tomto rozhodování v potaz?:

  • Budou lidé z této skupiny ochotní sjet si s vámi párkrát svahy, na které si bezpečně věříte? Jsou na svahu s vámi a věnují se vašemu lyžování pro vás přínosným způsobem?
  • Kam přesně se v rámci střediska chtějí vydat? Nechte si mapě ukázat, kam vás chtějí vzít. A pokud jsou tam náročnější sjezdovky, než na jakých obvykle jezdíte (tj. pohodlně se cítíte na modrých nebo červených upravených sjezdovkách, oni ale ukazují na kopce, z kterých podle všeho vedou jen černé sjezdovky), jsou poblíž v případě nutnosti nějaké snazší „únikové cesty“?
  • Jak pod tlakem reagujete na neznámé věci? Někteří lidé k tomu přistupují bezstarostně, a když se po nich vyžaduje fyzický výkon, dokáží se s tím vypořádat, nebo to alespoň jakž takž zvládnout díky vysokému sebevědomí. Jiní však jakoby zamrznou, sevře je úzkost a úplně zapomenou na ono „jak“, které jim přitom v pohodlnějších podmínkách tak hezky šlo. Jak dopadne vaše konfrontace s něčím náročnějším, než na co jste dosud byla zvyklá, závisí v nemalé míře i na lidech kolem vás. Jak reagovali na sjezdy po svazích, kde jste se cítila pevně v kramflecích?
  • Jak se zrovna cítíte? Troufnete si prověřit své dovednosti i v novém prostředí? Pokud máte strach, že nebudete stačit nebo se nezvládnete dostat dolů v pořádku, zkuste si v hlavě přehrát následující scénář: kdybyste se z nějakého důvodu ocitla sama v nekomfortní situaci, byla byste schopná zdolat svah nahoru či dolů výstupem či sestupem stranou, traverzem nebo šikmým sesouváním, a tak se dostat do bezpečí?

 

Jak jsem už zmínila, spousta skvělých lyžařů neumí úplně efektivně pomáhat méně zdatným lyžařům se situacemi, které jsou pro ně obtížné – třeba i proto, že už si nevzpomínají na ony stovky hodin na lyžích, které jim pomohly dostat se na jejich stávající úroveň. Když se budete snažit držet někoho rychlejšího, snáz si zvyknete na vyšší rychlosti, ale zase nebudete mít věci tolik pod kontrolou a může pro vás tak být těžší jen tak se někde na chvíli zastavit a vychutnat si okolí. Lyžování je z větší části o vytvoření či nalezení společenství podobně naladěných lidí. Někteří z nich s vámi musí mít trpělivost, když se učíte, nebo vás prostě nenechat jen tak napospas na nějakém náročném místě, ať si na to přijdete samy. Jedině když se ozvete a řeknete, co přesně potřebujete, ale na horách zažijete dokonalý den. Jakmile se budete cítit v pohodě, půjde vám učení snáz, bude to zábava – a třeba vás dokonce někdo překvapí pozváním na skleničku na oslavu zvládnutí náročného svahu, který jste právě úspěšně zdolala.

Váš lyžařský horoskop s lyžemi Elan
07. led, 2019 | Krista Crabtree

Váš lyžařský horoskop s lyžemi Elan

Co říká vaše sluneční znamení o vašich preferencích při výběru lyží? Podíváme se na astrologická znamení zvěrokruhu a spárujeme je s lyžemi z Elan W Studia.

Více informací
zlato, stříbro i bronz
21. pro, 2018 | Elan

zlato, stříbro i bronz

Slogan Elanu „Always Good Times“ má vystihovat zábavu při lyžování, příjemné chvíle strávené s přáteli a pozitivní energii.

Více informací
ženský princip
07. pro, 2018 | Elan

ženský princip

Elan W Studio slaví patnácté narozeniny. O lyžích pro ženy jsme si povídali s Melanja Šober...

Více informací
Prohlédněte si všechny novinky
Zadání vašich osobních dat během procesu objednání a platby je jištěno zaklíčováním SSL. Cizí nemohou vámi zadaná data vidět. Pro zajištěný přenos dat využíváme moderní technologii 128 bitů.
 

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC