DOKTOR SPORTOVNÍCH VĚD

Image:DOKTOR SPORTOVNÍCH VĚD
19. led, 2018 Autor: Gregor Šket
ODESLAT ODKAZ NA TUTO STRáNKU

 

Matthias Mayr je zajímavá osobnost. Je doktorem sportovních věd a dobrodruhem. A navíc – je lyžařem. Sjel některé z málo přístupných hor naší planety a produkoval rovněž několik fantastických lyžařských filmů.


Která tři slova bys použil, kdybys měl popsat sám sebe?
Nikdy, nepopíšu, sebe!


Jak bys lyžování definoval?
Lyžování je jedinečnou kombinací přírody, rychlosti, pestrosti, síly, jízdy, pohybu, elegance. Pokud dostanete všechny tyto charakteristiky do vašeho lyžování, pocítíte ryzí štěstí.


Měl jsi v mládí nějaký vzor?
Měl jsem různé vzory, počínaje MacGyverem a Michaelem Knightem, poznal jsem, že fotbal je nejlepší, když se dívám na Ronalda (z Brazílie). A protože i já stále dospívám, mám vzory stále – Roger Federer je možná tím nejzajímavějším a nejelegantnějším sportovcem všech dob.


Jak zvládáš strach a nebezpečí  a souhlasíš s výrokem, že nemůžeš dosáhnout největších úspěchů, aniž by sis nezahrával s nějakým nebezpečím?
Strach je velmi důležitý proto, aby člověk zůstal naživu, je to subjektivní měřítko nebezpečí. Pokud se bojíš, neměl bys to ignorovat.


Nebezpečí obecně velmi závisí na úhlu pohledu. Lidé se nás často ptají, zda je extrémní lyžování v extrémních oblastech nebezpečné?
Ale my pracujeme dlouho na tom, abychom všechno naplánovali do detailu. Nikdy jsem se nezranil na expedicích s extrémním lyžováním, až teď jsem se hloupě zranil na sjezdovce.


Mohl bys popsat tvůj perfektní den na lyžích?
50 cm čerstvého prašanu, jsem s kamarády a přítelkyní, lyžujeme na rakouských kopcích celý den, pak si dáme na chatě pivo a večer strávím s přítelkyní a mými kočkami před televizí.


Tvoje nejlepší a nejhorší vzpomínka na lyžování?
Mám hodně vzpomínek, tak je těžké něco vybrat. Ale určitě nejhorším dnem bylo, když jsem si zranil na sjezdovce koleno.


Co bys byl, kdybys nebyl lyžařem?
Pořád bych byl Matthias, možná bych víc hrál fotbal a beach volejbal, možná bych dělal něco jiného, ale se stoprocentní vášní.


Pro koho bys hlasoval, kdybys měl vybrat nejlepšího lyžaře všech dob?
Myslím, že to není možné říct. Je tolik skvělých lyžařů.


Lyžoval jsi už na tolika vzdálených místech naší planety. Jak je objevíš a jak si je vybíráš?
To je většinou náhoda, brouzdám po google earth, lítám nad horami v letadle. Možná bych řekl, že jedna mě přivede k další. Když jsme letěli domů z Kamčatky, objevili jsme Pohoří Čerského na Sibiři.


Tvůj nejzajímavější a nejhrůznější zážitek?
Během lyžování? Byl jsem na ostrově Onekotan téměř tři týdny a to byla zcela určitě mimořádná zkušenost. Hodně jsem se toho naučil. Nic nemohlo rozvinout mou osobnost víc, než tento pobyt.
A můj nejděsivější zážitek byl, když mě zachytila lavina, ale naštěstí se mi nic nestalo.


Jaké další sporty děláš?
Turistiku, běh, fitness, fotbal, beach volejbal, jezdím na kole.


Když skončí zima, odpočítáváš dny do té další, nebo se těšíš na léto, anebo otočíš zeměkouli a hledáš zimu během evropského léta jinde?
Zima je většinou u mně hodně dlouhá, delší, než by se na evropské poměry mohlo zdát. Například v roce 2016 jsem se vrátil ze Sibiře až v polovině května. Tuto sezónu pracuju na projektu, který bude probíhat až do července.
Když zima skončí, rovnou se vrhám na stříhání filmů, plánování filmové tour, plánování nových filmů. A ano, léto si hodně užívám, nepočítám dny, kdy začne další zimní sezóna, ale vždy doufám, že zima bude dobrá.


Jaké jsou tvé oblíbené letní aktivity?
Fotbal, beach volejbal.


A oblíbené letní a zimní místo?
Rakousko a Rakousko.


Kde jsi strávil svou poslední dovolenou?
V Řecku na ostrově Skiathos.


Kam bys jel, kdybys měl volný víkend, týden a měsíc – a peníze by nebyly problém?
Zkouším žít, jako by peníze problém nebyly. Když začínáme mapovat situaci pro naše projekty, zjistíme, že finanční část je možná ta, která projekt neumožní. A každý vám to taky řekne, že to není možné uskutečnit. Ale já na to nedám. Takže já často jezdím na místa, kam se dostanete, když peníze nejsou problém. A to další bude Antarktida.


Jak bys popsal svůj osobní styl v módě?
Myslím, že sportovní. Dokonce nemám ani oblek.


Nosíš šperky nebo máš nějaký talisman?
Ne.


Angažuješ se v nějaké charitativní organizaci?
Jsem ambasadorem www.outdooragainstcancer.com. Zkouším pomoct této organizaci tím, že přesvědčím lidi, že sporty a pobyt venku pomáhají v prevenci a léčbě rakoviny.


Jak zkoušíš snižovat tvou osobní uhlíkovou stopu?
Jezdím jak nejvíc to jde na kole, nekupuju blbosti, které nepotřebuju. Konzumu neholduju. Samozřejmě vím, že létat po celém světě kvůli lyžování znamená hlubokou uhlíkovou stopu, proto bych se nikdy neoznačil za ekologického hrdinu, ale doufám, že když ukážu milionům lidí krásu přírody, možná se mi podaří změnit jejich myšlení tak, aby žili více “zeleně”.


Který sportovní tým je tvůj nejoblíbenější?
FC Barcelona.


Poslední kniha, film, koncert, divadlo, výstava?
Některá z knih od Simona Becketta.


Máš nějaké domácí zvíře?
Dvě kočky.


Vaříš si sám?
Většinou ano.


Jaké je nejlepší jídlo, které umíš uvařit?
Meruňkové knedlíky.


Co ty a kouření?
Nikdy jsem v životě nekouřil, ani jednu cigaretu, takže žádné “zhulení” nebylo.

 

Váš lyžařský horoskop s lyžemi Elan
07. led, 2019 | Krista Crabtree

Váš lyžařský horoskop s lyžemi Elan

Co říká vaše sluneční znamení o vašich preferencích při výběru lyží? Podíváme se na astrologická znamení zvěrokruhu a spárujeme je s lyžemi z Elan W Studia.

Více informací
zlato, stříbro i bronz
21. pro, 2018 | Elan

zlato, stříbro i bronz

Slogan Elanu „Always Good Times“ má vystihovat zábavu při lyžování, příjemné chvíle strávené s přáteli a pozitivní energii.

Více informací
ženský princip
07. pro, 2018 | Elan

ženský princip

Elan W Studio slaví patnácté narozeniny. O lyžích pro ženy jsme si povídali s Melanja Šober...

Více informací
Prohlédněte si všechny novinky
Zadání vašich osobních dat během procesu objednání a platby je jištěno zaklíčováním SSL. Cizí nemohou vámi zadaná data vidět. Pro zajištěný přenos dat využíváme moderní technologii 128 bitů.
 

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC