Z HOR DO ÚDOLÍ

Image:Z HOR DO ÚDOLÍ
20. bře, 2018 Autor: Rok Rozman
ODESLAT ODKAZ NA TUTO STRáNKU

 

Navštívili jsme hory, abychom se potkali s řekami. Možná to zní trochu divně, ale právě hory jsou místem, kde řeky začínají svou pouť. Hory zastaví mraky na jejich cestě od moře na pevninu a dostanou z nich vláhu. Hory jsou dálnicí pro tající sníh, odkud teče voda k moři, kde koloběh vody znovu začíná. Když se vydáte do okouzlující horské krajiny, ponoříte se do světa prostých, gravitací utvářených hor, a jste upřímným návštěvníkem, najdete zde klid a mír.

Pokud strávíte nějakou dobu na vrcholcích, zjistíte, jak malí jsme. Jen vítr a ticho. Nekonečné panorama, které se vám nabízí při pohledu shora. Když zpomalíte a vyjdete na lyžích směrem k nebi, začnete si všímat drobností. Otevřené oči spolu s námahou při stoupání vám poskytnou skvělé podmínky pro přemýšlení o větších věcech. Není to vždycky o sněhových podmínkách a výšce kopce, je to o pocitu, o společnosti a radosti ze chvil strávených v horách.

 

 

DINÁRSKÉ HORY

Evropské Dinárské hory se rozkládají v rovnoběžných pásmech od Řecka až po Slovinsko, procházejí Albánií, Černou Horou, Bosnou a Chorvatskem. Jedná se o zvláštní horský hřeben, který často leží ve stínu známějších “opravdových” Alp. Vápenec, který dává podobu tomuto pohoří, procházel pomalou vodní erozí, která tvarovala prudké srázy, strmé rokle a hluboké kaňony. Od vrcholků pokrytých sněhem až po kaňony s hučící divokou vodou - Dinárské hory jsou stále neobjevenou krajinou. Na některých místech jsou zasněžené kopce pozvolné a příjemné, na jiných velmi prudké a drsné, ale všechny oblasti mají tajemnou atmosféru. Je to tady v horách, kde se objevovaly evropské civilizace a překračovaly hřebeny, kde přírodní historie pokorně předbíhá lidskou historii. Nenajdete tady známé vrcholy, které by se objevovaly na pohlednicích, průsmyky, kudy by proudily davy lidí, ani významná lyžařská střediska, prostě žádná super lákadla. Ale narazíte zde na divokou krajinu a nespoutaného ducha hor, kterého jinak v prozkoumaných Alpách nenajdete. Tyto hory a údolí mají duši. A tuto duši můžete vnímat při každém setkání s tamními obyvateli. Jsou to lidé a život v divočině, kteří nesou duši hor a kteří jsou více než ochotní, aby se o ně podělili se zvídavými návštěvníky. Tak odhoďte plány a opatrnost a jděte kamkoli. To je způsob, jak získáte ty nejlepší zážitky z hor, a to platí obzvláště tady, na Balkánu.

 

BALKÁNSKÁ CESTA ZA ŘEKAMI

Cílem naší měsíční cesty na Balkánském poloostrově bylo zachránit poslední nedotčené řeky starého kontinentu. Tato cesta se zrodila z jednoduchého nápadu, že tím, jak ukážeme lidem krásu, ekologické bohatství a turistický potenciál řek ohrožený rozvojem hydroelektráren, se můžeme vyjádřit a pomoct zachovat původní nedotčenou řeku opravdu nedotčenou. Abychom si udělali lepší představu, vydali jsme se další rok za hledáním skrytých údolí, kam se můžete vydat na skialpové túry, muškařit i jezdit na kajaku, a to vše během jediného dne. K našemu překvapení jsme zjistili, že Balkánci mají více skrytých vrcholů v horách a nížin v údolí, než jsme přepokládali.

Když přidáme k tomu projektu na ochranu přírody ještě lyžování, dostaneme se až k pramenům řek, které jsme hledali, a při sjíždění se nám ukazuje, jak je vše propojeno – ekosystémy, sezóna, sport. V podstatě tato cesta byla o vodě. A voda je ta, která tvarovala tyto hory. Sedimentární původ vápence, který tvoří Dinárské hory byl tvarován moři a jezery, která zde dříve bývala. Voda měla tak velký vliv na tvarování těchto hor, vznik puklin, štěrbin a koryt, které pomáhaly toku vody do řek, až je téměř nemožné si to představit.

 

PINDOS A SMOLIKAS – ŘECKÉ HORY

Vystoupili jsme z trajektu v řecké Igumenice a jeli na severozápad. Naskytly se nám úžasné výhledy na stále ještě zasněžené hory. Netrvalo nám dlouho najít cestu tím směrem a před námi se zjevil neuvěřitelný výhled na nekonečné možnosti pro lyžování. Ačkoli bylo uprostřed dubna, našli jsme v Řecku vynikající sněhové podmínky spojené s pohledem do kvetoucích údolí pod námi, která byla plné svěží zeleně. Pohoří Pindos umožňuje pozdnějarní lyžování spojené s výhledy na moře, vůní kvetoucích rostlin, pozorováním plachtících dravců a zvědavých kamzíků, kteří na nás dohlíželi z ostrého hřebene nad námi. Je opravdu velmi zvláštní lyžovat tady za teplých jarních dní, když pak lyžáky můžete vyměnit za pantofle, nebo – ještě lépe – za kajakářské boty.

Fascinováni řeckými sjezdovkami jsme se vydali až k nejimpozantnějším řekám Evropy – Arachtos, Voidomatis a Aoos. Jak jsme se přesouvali na sever, byli jsme upozorňováni místními, že můžeme narazit ještě na mnoho sněhu v horách kolem Smolikasu, což se ukázalo jako správný odhad. Proto jsme mohli lyžovat mezi tisíciletými zkroucenými borovicemi, které rostly na vrcholcích nad těmito mystickými řekami. Sjezd v tričku je jarní potěšení a velmi sladká odměna po studené zimě.

Ale hory nejsou rezervovány jen pro lyžaře. Pokud jste tak zdatní, že vylezete na vrcholky, určitě se nějak dostanete i dolů. Užívat si slunečních paprsků, přátel a sjezdu můžete také z jiné, nižší perspektivy – ze sáněk nebo z lopaty, což se může stát úplně novým horským sportem. Skitouring je často místem hluboké osamělosti nebo místem sociální interakce a humoru. Být na horách s přáteli je cesta a zároveň odměna. Jednoduchost ve své nejlepší podobě….

 

 

ÚDOLÍ VALBONA V ALBÁNII

Vydat se do albánských hor a údolí znamenalo mnoho odpadků poházených na krajích silnice a špatnou infrastrukturu země bojující s tím, aby se zvedla. Přímo jsme viděli dalekosáhlý vliv člověka na divokou přírodu, dokonce vysoko v této zdánlivě nedotčené krajině. Střepy mezi skalami pod vrcholem, dlouho opuštěné staré boudy a chatrče nám připomínají vliv člověka na tyto ekosystémy. Abychom si však den plně užili, začali jsme brzy ráno s muškařením, následovala skialpová túra a sjezd krásné řeky Valbona. Mezi ostrými vrcholky Národního parku Valbona Valley jsme hledali poslední závěvy zimy, stálo nás to hodně sil, abychom se někam dostali, ale objevili jsme při tom údolí s obrovským potenciálem pro skitouring. Taky jsme byli vystaveni příběhu hamižnosti a korupce týkající se stavby hydroelektrárny v Národním parku, a to navzdory silným protestům místních lidí, nevládních organizací na ochranu přírody i zástupců z turistického průmyslu. My všichni máme zodpovědně chránit naše oblíbená místa, ke kterým máme vztah, a tím, že do ochrany řek a přírody zapojíme více sportů včetně celé outdoorové komunity, můžeme doufat v to, že udržitelný turismus ukáže zodpovědným, že tato nedotčená místa mají vyšší hodnotu jako divoká a nedotčená, než přehrazená a použitá na jiný účel.

 

POHOŘÍ DURMITOR V ČERNÉ HOŘE

Severní cestou přes Kosovo do Černé Hory nás uprostřed noci přivítalo 30 cm čerstvého sněhu v okamžiku, kdy si naše dodávka razila cestu přes horský průsmyk a serpentýnami dolů. Na konci sezóny, kdy si většina lidí už sbalila své lyže a čeká na další sezónu s čerstvým prašanem a pěknými fotkami. Ale pokud vyrazíte do hor bez nějakých zvláštních očekávání, pouze s přáteli a lyžemi, může se z takovéto akce na konci sezóny stát ta nejlepší. Jeli jsme až kam nám to naše vozidlo dovolilo, s několika místními lyžaři jsme vyrazili na kopec a objevovali divokou přírodu Černé Hory.

Prašan a vyfoukaná místa pohoří Durmitor vytvářeli společně s kamzíky a ptáky tajemnou atmosféru. Jedná se o oblast s množstvím lyžařských svahů, ale backcountry potenciál je to, co nás láká, abychom sem přijeli znovu a oblast více prozkoumali. Milí lidé, skvělé jídlo, zdánlivě nekonečné horské hřbety a dostatek rakie dělá z Černé Hory místo, které se těžko opouští, ale ještě radši se tam vrací. Sjetí Morači, řeky, která napájí tyto hory, od pramene až po ústí k jezeru, vytváří příležitost vydat se fyzicky i emocionálně na cestu, kterou voda urazí: od jejího zmrzlého skupenství v horách až po kapalný stav v řece. Viděli jsme všechny přítoky směrem k jezeru a poznali sílu, kterou vytvářejí. Je to živel, který je podstatný pro všechny ekosystémy, kterými prochází, a živel, který může být využit k rekreaci, turismu, sportu, může poskytovat zábavu a ne být místem s neudržitelnou vodní elektrárnou, která této řece hrozí.

 

LÁSKA K BALKÁNU

Našli jsme sníh v horách a šli po jeho stopách směrem dolů, kde se z potoků stávají řeky a z řek jezera. Vidět a opravdu cítit spojení těchto systémů byl duchovní zážitek. Po měsíční cestě po Balkáně jsme všichni došli ke stejnému závěru – je to region, kde ještě stále existuje soužití lidí s původní přírodou. Pochopili jsme to i přesto, že jsme tu byli hosty, ale cítili jsme se tu pořád jako doma. Pohostinnost tohoto regionu je neuvěřitelná a pokud existuje v Evropě místo, kde lidé žijí ruku v ruce s divokou přírodou, pak je to zde. A záleží na nás ze zbytku světa, zda tuto kombinaci nedotčeného zachováme. Jsme ti, kdo mohou pomoci rozhodnout, zda tato vzácná údolí zabetonujeme, nebo je zachováme ve stavu, jakém jsou, a ukážeme je světu přes udržitelný turismus. Není to vždy oboustranně výhodné, ale jedno je jisté – jeďte na Balkán. Lyžujte v Dinárských horách. Udělejte si čas na pobyt v horách a barech, podporujte tamní lidi a zároveň tamní přírodu. I přesto, že toto pohoří je součástí více zemí, všichni tuto oblast, která je živí, obdivují. Nevadí, že sníh je na konci dubna trochu zrnitější… toto je pouze malý kousek z barevného puzzle, které nazýváme skutečným životem.

Váš lyžařský horoskop s lyžemi Elan
07. led, 2019 | Krista Crabtree

Váš lyžařský horoskop s lyžemi Elan

Co říká vaše sluneční znamení o vašich preferencích při výběru lyží? Podíváme se na astrologická znamení zvěrokruhu a spárujeme je s lyžemi z Elan W Studia.

Více informací
zlato, stříbro i bronz
21. pro, 2018 | Elan

zlato, stříbro i bronz

Slogan Elanu „Always Good Times“ má vystihovat zábavu při lyžování, příjemné chvíle strávené s přáteli a pozitivní energii.

Více informací
ženský princip
07. pro, 2018 | Elan

ženský princip

Elan W Studio slaví patnácté narozeniny. O lyžích pro ženy jsme si povídali s Melanja Šober...

Více informací
Prohlédněte si všechny novinky
Zadání vašich osobních dat během procesu objednání a platby je jištěno zaklíčováním SSL. Cizí nemohou vámi zadaná data vidět. Pro zajištěný přenos dat využíváme moderní technologii 128 bitů.
 

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC