Z alpejskim rodowodem

W fabryce Elana, która znajduje się w Begunje na Gorenjskem narty produkuje się od ponad 70 lat. Tworzą je ludzie, dla których proces ten stanowi źródło ogromnej satysfakcji i dumy. Dlatego właśnie wychodzące spod igły Elana produkty są tak innowacyjne.

Niemal z każdego okna w fabryce Elana w Begunje rozciąga się przepiękny widok na góry. W oddali widać pasma Alp Julijskich, nad którymi dominuje Triglav, najwyższy szczyt Słowenii (2864 m n.p.m.). Gdy uchylamy okna wypełniając płuca świeżym, górskim powietrzem, od razu, bez względu na pogodę i porę roku, nasuwają się wspomnienia związane z nartami. Być może właśnie dlatego w Begunje mieszka aż tak wielu miłośników narciarstwa. Pokonywanie stromych, białych stoków wywarło na ludzi tak wielkie wrażenie i wzbudziło takie emocje, że odczuli potrzebę produkowania własnych nart. Do wspomnianego zadania podeszli niezwykle ambitnie – z pasją, radością i zacięciem. W konstrukcję nart zaangażowali nie tylko ręce, ale również włożyli serce i duszę. Narty produkowane są z miłoscią i pasją, w czym tkwi tajemnica ich jakości i doskonałości. Dlatego też, cały szereg nowatorskich rozwiązań, które zrewolucjonizowały narciarstwo sygnowane jest znakiem Elana.

PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ

Dla prawdziwych miłośników narciarstwa zwiedzanie hal fabryki Elana to niezwykle emocjonujące doświadczenie. Przemieszczając się między poszczególnymi stanowiskami poczuć można pasję, z jaką powstają tu narty. W pewnym sensie, to jak muzeum, niemniej jednak z oknem, z którego roztacza się widok w przyszłość. Konstruktorzy w naszej fabryce zawsze wyprzedzali trendy, tworząc sprzęt i technologie wytyczające nowe kierunki w rozwoju narciarstwa. To naprawdę niezwykłe uczucie, by, z uśmiechem i poczuciem spełnionej misji, patrzeć w tył, tworzyć teraz i wybiegać w przyszłość. Cóż, z takim właśnie podejciem i zaangażowaniem pracowali i pracują nasi inżynierowie.

Pomyślcie tylko ile milionów par wyszło spod igły Elana... gdyby ułożyć je wzdłuż, jedna obok drugiej, kilkukrotnie otoczyłyby równik. Niemniej jednak, narty Elana nie obejmują swym zasięgiem ziemi tylko w metaforycznym znaczeniu; faktycznie docierają niemal w każdy zakątek naszej planety. Marka rozpoznawalna jest na wszystkich kontynentach kojarząc się ze słoweńską jakością i dbałością o szczegóły.

TTRADYCJA

Wszystko rozpoczęło się od postaci Rudiego Finžgara, który narty zaczął produkować jeszcze przez wojną. Na początku, tylko dla siebie i swoich przyjaciół. W czasie wojny konstruował również sprzęt dla partyzantów, by niedaługo później, zaraz po zakończeniu wojny, założyć fabrykę Elana.

Finžgar od początku był wizjonerem i snów oryginalne wizje. Wydaje się, że do dziś w fabryce kontynuuje się tę samą politykę – wybiega w przyszłość i wytycza nowe trendy w narciarstwie. Najwyższa jakość produktów Elana wynika z doświadczenia, umiejętności i zdolności kreatywnego myślenia. Cóż, bez odpowiedniej wiedzy nie da się zrealizować nawet najlepszych pomysłów.

Z ALPEJSKIM RODOWODEM

Produkty Elana powstają w wyniku ścisłej współpracy departamentu R & D (Research & Development) z pracownikami, którzy pomysły przekładają na czyny. Proces ten nie zawsze przebiega lekko i gładko, bowiem szereg konceptów obejmuje zaawansowane technologie, których wykonanie i zastosowanie, prznajmniej na pierwszy rzut oka, wydaje się niemożliwe.

Niemniej jednak, na pokładzie fabryki Elana znaleźć można naprawdę doskonałych specjalistów. Co więcej, każdy z projektantów, inżynierów i konstruktorów to zapalony narciarz, który – chcąc osiągnąć zamierzony efekt – doskonale wie, jakich materiałów należy użyć, i jakie technologie zastosować, by nadać nartom odpowiednich właściwości i parametrów.

Z tego właśnie powodu na nartach Elana znaleźć można niewielką inskrypcję: “Wykonane recznie w Słowenii“. W tych kilku słowach zawiera się całe sedno: sprawne ręce konstruktorów stanowią klucz do sukcesu, jaki od początku istnienia towarzyszy marce.

Pomimo, że żyjemy w czasach, gdy maszyny wykonują za nas większość czynności, a technika produkcji jest niezwykle zaawansowana, spora część w procesie tworzenia nart wciąż odbywa się ręcznie. To jedyna droga, by w efekcie końcowym wypuścić spod igły produkty najwyższej jakości. Warto również podkreślić, że Elan od zawsze produkował komponenty niezbędne do produkcji nart. W większości modeli wciąż stosuje się drewniany rdzeń. W nartach zawodniczych najczęściej wykorzystywanym rodzajem drewna jest buk i topola, natomiast cały szereg innych, egzotycznych gatunków służy do konstrukcji nart, gdzie przede wszystkim liczy się niska waga. Krawędzie wykonywane są z wysokiej jakości stali, podczas gdy do wzmocnień używa się tytanu, najdroższego budulca w nartach. Lekkie i sztywne stopy metali sprawiają, że narty są stabilne i sztywne poprzecznie, lecz posiadają odpowiedni flex.

Może i jesteśmy nieco staroświeccy, ale wciąż pozostajemy wierni konstrukcji sandwiczowej. To jedna z najstarszych technik konstrukcyjnych, niemniej jednak wciąż nie wymyślono lepszej, która umożliwiłaby złożenie solidnych nart. Robiąc kamapkę potrzebujemy różnych warstw – sera, warzyw, wędliny. Podobnie rzecz ma się w przypadku nart; układamy warstwy, by następnie, przez 25 minut zgrzewać je w odpowiedniej prasie.

WIEDZA I DOŚWIADCZENIE

Konstruktorzy Elana od lat wykonują pracę będącą ich prawdziwą pasją – powtarzając tę samą czynność, którą wykonywali już tysiące razy, wkładając w swą pracę serce, poświecenie i precyzję, z jaką podchodzić można tylko do zawodu, który naprawde się kocha.

Proces produkcji nart składa się z wielu ciekawych etapów. Jednym z nich jest oczywiście zgrzewanie, niemniej jednak równie ciekawym procesem jest wykonywanie krawędzie, gdy wokół sypią się iskry. Najładniejszy zapach unosi się w hali, gdzie składowane jest drewno; tu zobaczyć można jak przebiega proces tworzenia rdzeni. Patrząc na różne profile rdzeni zrozumieć można, dlaczego niektóre narty są sztywne i doskonale radzą sobie nawet na najbardziej oblodzonych stokach, a niektóre – wręcz przeciwnie – sa miękkie, elstyczne i wolą poruszać się w puchu. Ciekawe są również formy, w których powstają narty, zwarzywszy na fakt, że do produkcji każdego rodzaju i długości potrzebna jest inna. Co ciekawe, każda para nart posiada unikalny kod, który pozwala na identyfikację wszystkich osób, które brały udział w procesie produkcji.


NIECO HISTORII

Fabryka Elana to kawał historii. Oczywiście, spora część poświęcona jest zawodnikom, którzy wygrywali Puchar Świata, Mistrzostwa Świata i Igrzyska Olimpijskie. Kariera sportowców była zawsze dla Elana istotnym zagadnieniem, dlatego też ogromną wagę przykłada się tu do ich potrzeb i sugestii. Jeżdżący w barwach Elana zawodnicy mogą zawsze liczyć na sprzęt, który idealnie odpowiada ich potrzebom i stylowi jazdy. Jeżli na przykład Filip Flisar życzy sobie nart gigantowych z innymi dziobami – dostaje je.

PRZESZŁOŚĆ I TERAŹNIEJSZOŚĆ

Na sukces Elana składa składa się ponad siedemdziesiąt lat doświadczenia oraz aktualna wiedza i najnowocześniejsze technologie, które wykorzystywane są w sprzęcie nowej generacji. Na przestrzeni lat, gdy rozwijał się przemysł narciarski, znajdujący się w Begunje departament Research & Development zawsze podążał za najnowszymi trendami. Jednym z największych osiągnięć Elana, które zrewolucjonizowały rynek narciarski było wprowadzenie specyficznego taliowania, czyli czegoś, co dziś określa się mianem nart carvingowych. Po tak przełomowym odkryciu, Elan opatentował szereg innych, niezwykle nowatorskich technologii, takich jak WaveFlex, Fusion, Amphibio, Amphibio 4D, TNT technology, U-Flex, nie wspominając już o konstrukcji najlzejszych na świecie damskich nart, za które docenione i nagrodzone zostały w wielu krajach świata. Wspomniane osiągnięcia sprawiają, że Elan to nie tylko fabryka i zwykła marka. Elan to miejsce, w którym tworzyła się, tworzy i będzie twrzyła historia narciarstwa.

Dane wprowadzane podczas procesu zamawiania i płatności są szyfrowane w technologii SSL. Osoby postronne nie widzą wprowadzonych przez Ciebie danych. Do bezpiecznej transmisji danych wykorzystujemy nowoczesną 128-bitową technologię szyfrowania.
 

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC