ELAN A JÁ

Image:ELAN A JÁ
26. bře, 2018 Autor: Glen Plake
ODESLAT ODKAZ NA TUTO STRáNKU

 

Vyhrál jsem oblastní závody na univerzálních lyžích Elan RCSL, které patřily mému tátovi, ale já jsem je miloval. Hrozně jsem záviděl kamarádovi, který byl v té době sponzorovaný Elanem a měl k dispozici celou sadu sjezdových a slalomových lyží i s trenérem! Nevím, proč jsem měl rád elanové lyže, prostě jen tak!  

Moje první sezóna s Elanem byla v éře Waveflexů, které díky své technologii dovolovaly lyži snadnější flexi při zachování torzní pevnosti. Jednalo se o velmi vizuální technologii, jasně viditelnou na povrchu lyže. Další velkou modifikací byly lyže Amphibio, u kterých změny nebyly tak viditelné. Během testování jsem vedl mnoho debat s inženýry z Elanu o “nej lyžích”, které neudělají chybu, jedou do konce, sto dní – a vy je prostě milujete! Jak se dá taková lyže udělat? Co je na ní jiného? Menší torze? Zakřivení? Po sérii testů zodpověděli inženýři moje otázky a určitý pár testovacích lyží začal nad ostatními vyčnívat – to byl začátek Amphibií. Lyže s odlišnými profily, rozdělené na pravou a levou. To bylo v době, kdy rockery začaly mizet. Elan vylepšil vlastnosti rockeru a zachoval to nejlepší z camberu. To byla taky doba skvělých carverů, kteří měli tendenci zůstat na hranách a to neopustili ani po vyjetí z oblouku, a to právě řešila Amphibia. Ty lyže byly a jsou neuvěřitelné. Osobně to pro mě bylo v té době trochu těžší, ty lyže jsem miloval, ale každý tehdy chtěl velké, široké lyže, i naše freestylové týmy volaly po všem twintipovém. Lyžování na carvových lyžích nebylo “cool”, ale já jsem hrál s kartami, které byly rozdány, a vzal jsem lyže tam, kam patřily – když jsem si dělal lyžařské instruktorské zkoušky. Amphibia byla ve svém prostředí; udělaly ze mě lepšího lyžaře a dovolily mi se podělit o lásku k Elanu s naprosto odlišnou skupinou lyžařů.

Dalším projektem, který se mi ještě více zamlouval, byl “vývoj nové touringové lyže”. Měla to být lehká lyže, na které by se dalo dobře lyžovat. A vznikla technologie Bridge – velmi lehké dřevěné jádro, které je kvůli pevnosti vyztužené robustnějším dřevem.

Vznikla za krátkou dobu a téměř z ničeho. A já jsem jezdil stovky dní po hodně prudkých a náročných kopcích, buď na lyžích Himalaya nebo Alaska.

 

Nastal čas pro něco úplně jiného… Pokud mám být upřímný, trošku jsme bojovali s tím, že nemáme opravdovou širokou lyži. Během těch let se objevilo několik pokusů o její vytvoření, které vedly ke vzniku skvělých lyží, ale nic opravdu mimořádného. Používala se tradiční jádra, vrstvy atd., z čehož vznikla stejná lyže, jako vyráběli ostatní. A tak kategorii vedly lyže, kde více záleželo na grafice než na konstrukci. Díky vyztužovacím můstkům používaných u technologie Bridge jsme věděli, jak snížíme hmotnost, ale jaké jiné materiály můžeme použít na vyztužení? ”Karbonové trubičky!” Karbon se hodně používal v lyžích v dobách minulých, ale vždy jen jako výztužná vrstva a obvykle měl člověk na těchto lyžích zvláštní pocit. Trubičky, kde karbon je ve 3D podobě, přebírají tlumící roli, a dovolují odstranit jiný typický tlumící materiál, kterým je kov. Kov umožní výborné lyžování, ale přidává na hmotnosti. S karbonovými trubičkami vznikly Ripsticky - lehké, široké lyže s podobnou stabilitou, jako poskytovaly těžké lyže s kovem. Jsou úžasné a 3D trubičky tlumí ve všech směrech, jako drahé rybářské pruty uvnitř vašich lyží! Byl jsem tak pyšný, když jsem uviděl Ripsticky na kopci a zažil to vzrušení lyžařů, kteří na nich jezdili! To jsou opravdu cool lyže Elan.


V momentě, kdy všichni kolem jezdili na Ripstickách a mysleli si, že to je nejlepší lyže všech dob, jsem dostal informaci o novém projektu – inovovaných touringových lyžích. Ok, tak jdem na to, Ripsticky jsou lehké díky použití technologie Tubelite, můžeme však jejich váhu ještě snížit? Ano!!! Použitím nejlehčího možného dřevěného jádra a snížením všech ostatních materiálů na minimum, odstraněním všech nepotřebných materiálů v jádře a strategickým umístěním karbonových tyčinek - řada lyží Ibex tak posunuje limity pro ultra lehké touringové lyže a také jejich výkon a lyžařské dovednosti. Nízká hmotnost v žádném případě neovlivňuje schopnosti lyží, nemusely se kvůli ní dělat žádné kompromisy.

U Elanu, kde se na stejném místě vyrábějí lyže už 70 let, jsem začal svou 11. sezónu jako BadAssador, ambassador pohodář. Přemýšlel jsem o svém vztahu k Elanu, který byl a bude dlouhý a naplněný nejen kvůli lyžím, o kterých jsem mluvil, ale take kvůli Slovinsku a lidem, kteří tvoří elanovou rodinu. To jejich ruce se dotýkají lyží - ruce inženýrů sahají na prototypy jáder, ruce lidí od výroby umísťují jednotlivé části do lisu. Jsou to také ruce lidí z marketingu, kteří prezentují nové výrobky, ruce lidí z oddělení prodeje a dopravy se pak postarají o to, aby se výrobky dostaly do obchodů a pak na vaše nohy! Všechny ruce těchto lidí jsou součástí LYŽÍ.

Teď myslím na kamaráda s Elany, kterému jsem tak záviděl a nevěděl, proč vlastně mám Elany tak rád. Teď už to vím!!!

Myslete sněhově – uvidíme se na kopci!

Váš lyžařský horoskop s lyžemi Elan
07. led, 2019 | Krista Crabtree

Váš lyžařský horoskop s lyžemi Elan

Co říká vaše sluneční znamení o vašich preferencích při výběru lyží? Podíváme se na astrologická znamení zvěrokruhu a spárujeme je s lyžemi z Elan W Studia.

Více informací
zlato, stříbro i bronz
21. pro, 2018 | Elan

zlato, stříbro i bronz

Slogan Elanu „Always Good Times“ má vystihovat zábavu při lyžování, příjemné chvíle strávené s přáteli a pozitivní energii.

Více informací
ženský princip
07. pro, 2018 | Elan

ženský princip

Elan W Studio slaví patnácté narozeniny. O lyžích pro ženy jsme si povídali s Melanja Šober...

Více informací
Prohlédněte si všechny novinky
Zadání vašich osobních dat během procesu objednání a platby je jištěno zaklíčováním SSL. Cizí nemohou vámi zadaná data vidět. Pro zajištěný přenos dat využíváme moderní technologii 128 bitů.
 

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC