NA POVEL TO MAJÍ V ELANU ŽENY

Image:NA POVEL TO MAJÍ V ELANU ŽENY
27. úno, 2018 Autor: MJ Caroll
ODESLAT ODKAZ NA TUTO STRáNKU

 

Globální problémy stranou, teď doba přeje ženám. Značky se snaží více se prezentovat v prodejnách zaměřených na ženy, naslouchají ženám a podporují zákaznice na trzích, kde genderově specializované produkty nikdy před tím neexistovaly. City stranou, pokud jde o to, kdo nejvíce nakupuje - jsou to častěji ženy. .

Podle časopisu Forbes “uskutečňují ženy 70-80% všech spotřebitelských nákupů prostřednictvím kombinace jejich kupní síly a vlivu.” Pokud bychom to měli říct přímo, dostaneme to, co chceme, když to chceme, a to pro nás, ale i ostatní, včetně našich rodin. Ve světě lyžování však sportu i průmyslu dominují muži. Ale účast žen roste, ženské sportovkyně lámou rekordy, hnutí a organizace se rozvíjejí a na trhu je mnohem více speciálně dámských produktů než kdy předtím. Je to úžasné. Již osm let jako profesionálka v lyžařském průmyslu vím, že “speciálně pro ženy” není novým termínem. Zkoumala jsem mnoho grafických zpracování a lyžovala jsem na mnoha různých typech lyží s různými technologiemi, které jsou označeny jako “určeny ženám”, a často podporovány označením “děláno ženami pro ženy.”

“Děláno ženami pro ženy.” Co to ve skutečnosti znamená? V minulých letech jsem byla přesvědčena, že to znamená, že ženy schválí grafiku, vymyslí název a vyzkouší lyže před tím, než jdou do výroby. Až poté mi bylo nabídnuto zúčastnit se setkání Elan W. Studia.

V dubnu 2017 jsem byla pozvána do Slovinska na setkání v rámci 14. výročí trvání W Studia. Posuzovali jsme grafiku, technologii a názvy, a jak den šel, poznávala jsem a dozvídala jsem se více o ženách, které stojí za touto značkou. Prošli jsme si budovu centrály Elanu, která kompletně změnila můj názor na “děláno ženami pro ženy”. Nejdříve musím říct, že jsem ještě nikdy neviděla krásnější místo, kde by stála továrna. Za cestou, podél kvetoucích zelených pastvin a ve stínu vysoko se tyčících Julských Alp, stojí jedna z největších továren vyrábějících lyže na světě. Jako vášnivá lyžařka užívající si evropskou après kulturu, malebnou krajinu a krásné hory kombinované s vůní čerstvé pryskyřice z tisíců nových lyží jsem si jen pobrukovala “The Hills are Alive…”. Vedle úžasného výhledu ven mě nejvíce bavilo dění uvnitř budovy Elanu. Během celého dne v Elanu a poznávání různých lidí zapojených do jednotlivých kroků jsem si rychle všimla, že v každé etapě byly do procesu zapojeny ženy.

Začátek celého procesu vzniku lyží a dohled nad ním má Melanja Šober, vedoucí oddělení produktového managementu, která je zároveň zodpovědná za celý harmonogram prací. Je bývalou závodnicí na lyžích, která zná technické detaily, nadšenou sportovkyní, má cit pro detaily a často je autorkou zdařilých změn u rozpracovaných výrobků. Hned jak produktový management přijde s novým nápadem, Melanja se svým týmem začne spolupracovat se všemi odděleními na tom, aby lyže spatřily světlo světa.

Vše začíná grafikou, která je jednou z nejdůležitějších součástí. Možná je tou nejobtížnější částí, protože musí uspokojit každého. U Elanu ji mají na starosti převážně ženy. Hilda Bassanese je strategickým designerem grafického zpracování s důkladnou znalostí možností výroby. Přetváří kreativní designové nápady, pocházející od studia Sonda Design řízeného také ženami, na skutečný výrobek.

Sonda Design Studio sídlí v Chorvatsku a vytváří moderní designové inspirace, které v sobě spojují trendy pro dámské lyže současnosti. Studio Sonda Design je spoluvlastněno ženou – Jelenou Fiskusovou, Elan pracuje hlavně s designerkou Martinou Sirotič. Dohromady pět žen z grafického týmu pak finalizuje grafické ztvárnění výrobků Elanu.

Mezitím Melanja a její tým pracuje s inženýry a společně se zabývají tím, co potřebují ženské lyžařky. Protože v Elanu nejsou ženy inženýrky, Melanja je spojovacím článkem mezi všemi odděleními. Když se potká konstrukční tým s grafickým a návrh je schválen členkami W Studia, navržená lyže je připravena do výroby. Zde normálně končí úloha žen - když proběhne schválení výrobku. Ale ne v Elanu. Přes 40% zaměstnanců v Elanu jsou ženy a velká část z nich pracuje v továrně, vyrábí aktuální kolekci. V podstatě i vedoucí výroby je žena. Ženy jsou na různých pozicích na montážní lince, hodně jich pracuje v části potisku. Vzhledem k tomu, že tato práce je založena na detailech, nejlépe se pro ni osvědčily právě ženy.

Po skončení výroby už je na dopravci, aby se tyto lyže dostaly k distributorům, a také na marketingovém a prodejním oddělení, aby se tyto lyže prodaly. Doprava a prodej je obyčejně v lyžařském průmyslu vedena muži, ale v Elanu jsou do těchto činností zapojeny také ženy. Celé oddělení objednávek je dámské, žena je i v čele logistického oddělení. V marketingovém oddělení pracuje Rebeka Lah na vymýšlení nových příběhů a poselství určených speciálně dámským zákaznicím.

Mimo centrálu pracuje Noemie Personaz, která vede distribuci na jednom z největších trhů pro Elan – ve Francii. Jako členka Elan W Studia nabízí Noemie jedinečný pohled na to, jaké ženy chodí do obchodů a co žádají před tím, než se rozhodnou pro konečný nákup.

Proces skončí ve chvíli, když si žena koupí lyže Elan. Od konceptu nápadu na nový produkt, přes vytvoření samotné lyže až po její prodej na trhu. Příště, až zacvaknete vázání na dámských lyžích Elan, si můžete být jistí, že s každým párem je spojeno mnoho ženských rukou, očí, myšlenek i názorů.

 

W Studio All Mountain Collection

W Studio Freeride Collection

 

Váš lyžařský horoskop s lyžemi Elan
07. led, 2019 | Krista Crabtree

Váš lyžařský horoskop s lyžemi Elan

Co říká vaše sluneční znamení o vašich preferencích při výběru lyží? Podíváme se na astrologická znamení zvěrokruhu a spárujeme je s lyžemi z Elan W Studia.

Více informací
zlato, stříbro i bronz
21. pro, 2018 | Elan

zlato, stříbro i bronz

Slogan Elanu „Always Good Times“ má vystihovat zábavu při lyžování, příjemné chvíle strávené s přáteli a pozitivní energii.

Více informací
ženský princip
07. pro, 2018 | Elan

ženský princip

Elan W Studio slaví patnácté narozeniny. O lyžích pro ženy jsme si povídali s Melanja Šober...

Více informací
Prohlédněte si všechny novinky
Zadání vašich osobních dat během procesu objednání a platby je jištěno zaklíčováním SSL. Cizí nemohou vámi zadaná data vidět. Pro zajištěný přenos dat využíváme moderní technologii 128 bitů.
 

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC