VELKÁ BÍLÁ

Image:VELKÁ BÍLÁ
13. úno, 2018 Autor: Gregor Šket
ODESLAT ODKAZ NA TUTO STRáNKU

 

Nekonečně bílá. Křišťálově modrá. Ledově chladná. Naprosto svobodná. To jsou jen některé z hlavních charakteristik oslnivé zimní krajiny. Našlo by se velké množství různých popisů, neboť každý má svůj vlastní názor, vnímání a pocity. Ale všichni milovníci přírody se shodnou na známém pocitu vábení dálek, touze být venku v přírodě a cítění zimy a sněhu. Se správnými lyžemi může být potěšení a zážitek ještě mnohem větší.

Objevování zimní nedotčené krajiny a dobývání zasněžených vrcholů je kombinací, kterou nabízí horolezectví a lyžování. Navzdory teplotám pod bodem mrazu je cesta na vrchol plná potu, debat s vaším “ vnitřním já” a testuje vaši vůli a charakter. Je to rovněž cesta k mnoha moudrým myšlenkám. Je ztělesněním citátu “Cesta k vítězství je pomalá, ale jistá” a každý malý krok nás přivede blíže k cíli. Zážitek je takový, jako nám popisuje známý německý skladatel Richard Strauss ve své Alpské symfonii. Hlavním bodem cesty je vrchol, kde se můžete rozhlédnout kolem dokola. Tam, kam oko dohlédne, se svět leskne v záři slunečních paprsků. Srdce spokojeně tluče a na tvářích se rozlije šťastný úsměv. A pak následuje cesta zpátky. Jen vaše stopy zůstávají na neporušené sněhové pokrývce. Je to jeden z nejkouzelnějších pocitů, které můžete zažít, a kterých se nikdy nenabažíte. Budete po něm toužit stále víc a víc.

 

Ibex


Nejlepší způsob, jak se můžete pohybovat v zasněžené krajině, je na lyžích. Dostanou se do všech směrů – nahoru, dolů, dokola. Kdybychom hledali přirovnání v říši zvířat, lyže by mohla být jako kozorožec. Kozorožci (latinsky Capra ibex) nebo lyže Ibex nemají strach ze strmých svahů nebo srázů a pohybují se i v těžkém terénu s naprostou jednoduchostí a elegancí. To je důvod, proč jsme pojmenovali naši novou řadu touringových lyží Ibex.

Vývoj takových lyží si žádá překonání mnoha náročných úkolů. Často se jedná o spojení nespojitelného. Skialpové lyže musí být lehké a výjimečně výkonné. Začíná to šířkou lyží. Lyže musí umět proplouvat hlubokým prašanem a zároveň nezpomalovat výstup tím, že má nadbytečnou hmotnost. Všech pět modelů lyží Elan Ibex tyto předpoklady splňuje, aniž by ztratilo něco ze své výkonnosti. Šířka těchto lyží je mezi 84 a 94 milimetry. Všechny využívají technologii Bridge – speciální 3D výztuže, které zaručují torzní stabilitu a zabraňují nadměrnému hromadění sněhu na povrchu. Trubičky vložené do dřevěného jádra zvyšují pevnost a snižují hmotnost lyže. Výplň Vapor Tip snižuje vibrace a umožňuje plynulou jízdu v každém terénu. Ibex 84XTL a Ibex 94XTL se pyšní speciálně nízkou hmotností dosažené díky vrstvě Carbon Power Shell, která je po celé délce lyže. Vrstva slouží také jako výztuž navíc.

Jedná se o optimální kombinaci nízké hmotnosti, bezpečnosti a jízdních vlastností.

 

Skládací Ibex


Řada lyží Ibex se stala základem pro další inovace firmy Elan. V historii se již objevilo mnoho pokusů o výrobu skládacích lyží, ale ty vždy skončily neúspěchem. Udělat skládací lyže tak, aniž bychom obětovali jednu z jejich základních vlastností, bylo neuskutečnitelným cílem. Tedy až dosud. Již od svého začátku získal projekt skládacích lyží pomoc Davo Karničara, jednoho z nejlepších lyžařů a skialpinistů všech dob a prvního člověka, který sjel z vrcholu Everestu na lyžích. “Musím přiznat, že jsem byl nejdříve velmi skeptický k tomu, jak se na takové lyži bude moct bezpečně a efektivně lyžovat, jako na normálních lyžích. Ale moje obavy brzy zmizely. Byl jsem velmi překvapen, jak bezpečné a výkonné tyto lyže jsou.”

Pojďme však od začátku a zeptejme se, proč by lyžař měl potřebovat skládací lyže? Davo je pravděpodobně ten nejpovolanější člověk, který by měl zodpovědět tuto otázku. “ Skládací lyže zde plní dva úkoly. Připevněné k batohu poskytují mnohem lepší pohyblivost během nestabilního stoupání na kopec. Nic, co by mohlo lezci překážet, neční nad hlavou ani pod pasem. Skládací lyže rovněž usnadňují lezení, které vyžaduje použití cepínů, protože ruce mohou nad hlavou pracovat bez omezení. To výrazně zvyšuje bezpečnost. Skládací lyže jsou výhodou také při sjezdu, především v okamžiku, kdy z různých důvodů musíte lyže sundat. Klasické lyže připoutané k batohu mají tendenci se zachycovat za skalní výstupky a kořeny, dokonce i svah může být překážkou. Se skládacími lyžemi máte tyto potíže okamžitě vyřešeny.“

Samozřejmě nesmějí lyže ztrácet nic ze své původní funkce, tedy být na lyžování. „Skládací lyže fungují v tomto výborně, navzdory své nepatrně vyšší hmotnosti. Základní destička pod lyžařskou botou je navíc výborně vymyšlena. Zpevňuje lyži a dovoluje jí vyšší aktivitu. Na těchto lyžích se cítím o mnoho bezpečněji,” pokračuje Karničar, který vyzkoušel skládací lyže na několika šestitisícových vrcholech. Zároveň má v úmyslu použít tyto lyže v blízké době i na několika svých dalších náročných skialpinistických projektech.

Lyže Ibex Tactix jsou v nabídce v rekreační a vojenské verzi. Disponují speciální karbonovou podložkou, která se otáčí o 180º. Díky ní vám složení a rozložení lyží zabere průměrně 20 vteřin. Rozložené lyže mají délku 163 cm, složené 90 cm. Umožňují mnohem jednodušší, efektivnější a bezpečnější pohyb v zimním terénu.

Váš lyžařský horoskop s lyžemi Elan
07. led, 2019 | Krista Crabtree

Váš lyžařský horoskop s lyžemi Elan

Co říká vaše sluneční znamení o vašich preferencích při výběru lyží? Podíváme se na astrologická znamení zvěrokruhu a spárujeme je s lyžemi z Elan W Studia.

Více informací
zlato, stříbro i bronz
21. pro, 2018 | Elan

zlato, stříbro i bronz

Slogan Elanu „Always Good Times“ má vystihovat zábavu při lyžování, příjemné chvíle strávené s přáteli a pozitivní energii.

Více informací
ženský princip
07. pro, 2018 | Elan

ženský princip

Elan W Studio slaví patnácté narozeniny. O lyžích pro ženy jsme si povídali s Melanja Šober...

Více informací
Prohlédněte si všechny novinky
Zadání vašich osobních dat během procesu objednání a platby je jištěno zaklíčováním SSL. Cizí nemohou vámi zadaná data vidět. Pro zajištěný přenos dat využíváme moderní technologii 128 bitů.
 

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC