Składane narty Elan Ibex Tactix

Image:Składane narty Elan Ibex Tactix
21. Nov, 2017 Written by: Elan
SHARE THIS PAGE

 

Od samego początku, projekt zakładający konstrukcję składanych nart wspierany był przez jednego z najbardziej utytułowanych ekspertów w ski mountaineeringu - Davo Karničara, pierwszego człowieka, który zjechał na nartach ze szczytu Mt. Everest. „Muszę przyznać, że na początku byłem dość sceptycznie nastawiony do tego pomysłu. Nie sądziłem, że narty zachowają najważniejsze właściwości – będą bezpieczne i zagwarantują wysoki poziom jazdy. Niemniej jednak, moje obawy szybko znikły; byłem absolutnie zaskoczony właściwościami nowych nart.”

Po co nam składane narty?

Davo Karničar jest przypuszczalnie najbardziej kompetentną osobą, która może udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Zadaniem składanych nart jest… składanie. Złożone, przytroczone do plecaka narty, w znacznym stopniu ułatwiają swobodę ruchów w trakcie podchodzenia. Nic nie wystaje powyżej głowy lub poniżej pasa. Składane narty okazały się również niezwykle praktyczne w trakcie podchodzenia, gdy konieczne było użycie czekanu – można nad głową swobodnie manewrować ramionami bez ryzyka zahaczenia o narty. Bez wątpienia, ma to ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Składane narty przydać się mogą również podczas zjazdów, w sytuacjach, gdy powstaje - z różnych powodów - konieczność ich odpięcia. Przymocowane do plecaka normalne narty często przeszkadzają, gdy pokonać trzeba skały, korzenie lub inne przeszkody. Składane, stanowią doskonałą alternatywę.”

Co oczywiste, narty nie mogą zatracić swojej podstawowej funkcji – muszą jeździć.

„Składane narty doskonale sprawdzają się, pomimo, iż ważą nieco więcej. Szczególnie sprytnie zaprojektowana została płyta. Usztywnia i nadaje nartom bardziej żywotnego charakteru. Naprawdę czuje się na nich bezpiecznie,” komentuje Karničar, który do tej pory przetestował sprzęt na kilku sześciotysięcznikach. Co więcej, zamierza korzystać ze składanych nart również podczas przyszłych, bardzo wymagających górskich wypraw.  

Narty Ibex Tactix dostępne są w „zwykłej” wersji i wersji dla wojska. Specjalnie skonstruowana płyta z włókna węglowego składa się w promieniu 180 stopni – złożenie i rozłożenie zajmuje ok. 20 sekund. Po rozłożeniu narty mierzą 163 cm; gdy je złożyć mają zaledwie 90 cm. Bez wątpienia to doskonały patent umożliwiający łatwiejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze poruszanie się w otulonych śniegiem górach.    

ROK POD ZNAKIEM NAGRÓD
22. Oct, 2018 | Elan

ROK POD ZNAKIEM NAGRÓD

Rok 2018 okazał się dla Elana wyjątkowo owocny. Narty Elana zdobyły ponad 40 ważnych nagród i wyróżnień przyznawanych na całym świecie.

Read more
SPORTS DOCTOR
19. Jan, 2018 | Gregor Šket

SPORTS DOCTOR

Matthias Mayr to niezwykle ciekawa postać. Prawdziwy odkrywca. Ponad wszystko jednak, to zapalony narciarz, który zjechał z najbardziej odległych i niebezpiecznych szczytów.

Read more
NARTY, KTÓRE NIE WPADAJĄ W UŚLIZG
16. Jan, 2018 | Martin Tekše

NARTY, KTÓRE NIE WPADAJĄ W UŚLIZG

Elan SCX – sprzęt, który nie tylko otworzył drogę do zupełnie nowego narciarstwa, ale przyczynił się również do wprowadzenia nowego terminu – carving.

Read more
View all news
The entering of personal data during the order and payment procedures is being secured by an SSL-encryption. Outsiders are unable to view the data you enter, since we use a modern 128-bit-technology to provide a secure Transmission.
 

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC