SANDWICH

Image:SANDWICH
09. sty, 2018 Written by: Gregor Šket
SHARE THIS PAGE

 

Narty Elana wciąż w znacznej części wykonuje się ręcznie. Nowe modele wychodzą spod igły doświadczonych rzemieślników, którzy doskonale znają się na obróbce drewna. “Ręcznie robione w Alpach” to nie puste hasło reklamowe, ale podstawa tego co i jak tworzymy.

Nowoczesne narty to precyzyjnie projektowany i po mistrzowsku wykonywany sprzęt z najwyższej półki. Ich kształt, design i złożoność mogą budzić czysty podziw. Niemniej jednak, ich prawdziwy charakter nie jest widoczny gołym okiem. Prawdziwą naturę pokazują, gdy wpinasz się w wiązania i ruszasz w dół stoku. Pomimo wykorzystywania w konstrukcji najnowszych technologii i materiałów, narty w dużym stopniu wciąż wykonywane są ręcznie. Choć to nowej generacji produkt, w procesie produkcji wykorzystuje się wieloletnie doświadczenie i wiedzę konstruktorów. “Solidna para nart składa się z ok. czterdziestu do sześćdziesięciu różnych elementów, które łączone są w spójną całość. Najczęściej stosowanym w branży terminem dotyczącym produkcji nart jest >>przyleganie<<, czyli odpowiednie sklejenie i zgrzanie poszczególnych warstw”, wyjaśnia Vinko Avguštin, szef działu Research & Development Elana.

Narty Elana wciąż w znacznej części wykonuje się ręcznie

Poszczególne elementy nart wykonywane są z różnych materiałów – stali, tytanu, specjalnych stopów aluminium, wielu rodzajów plastiku, gumy, przezroczystej górnej warstwy, na której nanoszona jest szata graficzna i, oczywiście, z różnych gatunków drewna. W celu zapewnienia idealnego połączenia, powierzchnie kolejnych warstw są wstępnie przygotowywane. Poddaje się je procesowi podgrzewania, profilowania i piaskowania oraz stosuje się przeróżne środki chemiczne.

Chcąc sprostać wymaganiom każdej grupy docelowej, w tym sezonie opracowaliśmy 407 różnych komponentów, z których składane są narty. Każdy z modeli dostępny jest w różnych długościach – od trzech do siedmiu.

Innymi słowy, co roku Elan wysyła na rynek ponad 1600 wykończonych w różny sposób produktów. Tak wyspecjalizowany i skomplikowany proces produkcyjny nie może być oczywiście zautomatyzowany, tak więc większość elementów musi być składana ręcznie. Wykonując narty o konstrukcji sandwiczowej, ze ścianami bocznymi, pracownicy pokrywają poszczególne warstwy klejem lub żywicą epoksydową, a następnie układają je w odpowiedniej prasie – jedną na drugiej, dokładnie tak jak robi się kanapkę. Pierwszą warstwę stanowią ślizgi i krawędzie, a ostatnią górna warstwa.

Forma jest następnie umieszczana w specjalnej prasie hydraulicznej, gdzie przez 25 minut warstwy zgrzewane są pod ciśnieniem 10 barów, w temperaturze 115 stopni Celsjusza”, wyjaśnia Avguštin.

Oczywiście, niektóre z procesów technologicznych wykorzystywanych do produkcji materiałów i grafiki oraz szlifowania i ostrzenia są zautomatyzowane, niemniej jednak, najbardziej istotny etap całego procesu, czyli składanie nart, odbywa się wciąż ręcznie. W pewnym sensie, zatem narty Elana produkuje się tak samo, jak kilkadziesiąt lat temu.

DREWNO

W konstrukcji nowoczesnych nart stosuje się całe mnóstwo różnych materiałów, takich jak titanal, aluminium, czy włókno węglowe, lecz ich serce wciąż stanowi drewno. To naturalny budulec nadający nartom żywotności, sprężystości, elastyczności i uniwersalnego charakteru. “Narty najnowszej generacji w zdecydowanej większości wykonywane są z drewna (60 – 80 procent całego asortymentu)”, dodaje Avguštin. “Najczęściej stosuje się takie gatunki drewna jak buk, topola, paulownia i balsa. Właściwie, większość rdzeni nart wykonana jest z wymienionych gatunków.

Rodzaj zastosowanego w konstrukcji drewna determinuje również cechy charakterystyczne nart

 

Ski Triathlon
28. sty, 2019 | Gregor Šket

Ski Triathlon

Davo Karničar, pierwszy człowiek, który zjechał ze szczytu Everestu na nartach jeździ nawet wtedy, gdy większość z nas myśli o plaży. Letni ski triathlon obejmuje jazdę na rowerze i wspinaczkę. Niezstąpionym sprzętem, który zawsze towarzyszy Davo są Elan Ibex Taxtix, narty które dają zupełnie nowe możliwości.

Read more
Narciarski Horoskop Elana
08. sty, 2019 | Krista Crabtree

Narciarski Horoskop Elana

Co znak zodiaku mówi o Twoich narciarskich preferencjach? Poniżej przedstawiamy jak do indywidualnych cech charakteru dobrać idealne narty. A więc… szukajcie idealnego modelu w Elan W Studio!

Read more
ROK POD ZNAKIEM NAGRÓD
22. paź, 2018 | Elan

ROK POD ZNAKIEM NAGRÓD

Rok 2018 okazał się dla Elana wyjątkowo owocny. Narty Elana zdobyły ponad 40 ważnych nagród i wyróżnień przyznawanych na całym świecie.

Read more
View all news
Dane wprowadzane podczas procesu zamawiania i płatności są szyfrowane w technologii SSL. Osoby postronne nie widzą wprowadzonych przez Ciebie danych. Do bezpiecznej transmisji danych wykorzystujemy nowoczesną 128-bitową technologię szyfrowania.
 

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC