Historia

Początki historii Elana sięgają czasów II Wojny Światowej, kiedy to dwunastu konstruktorów i inżynierów wyprodukowało kilkaset drewnianych par nart dla ówczesnych partyzantów.

Oficjalnie, fabryka Elana założona została w 1945 przez wizjonera i skoczka narciarskiego, który w 1945 roku, ustanowił rekord świata (95 m) - Rudiego Finžgar. Początki były naprawdę obiecujace, zważywszy na fakt, że w pierwszym roku działalności Elan wyprodukował ponad 800 part nart, z których część wyeksportował do Stanów Zjednoczonych.

 

ROZSZERZENIE OFERTY

W latach 50. i 60. Elan rozszerza ofertę o zupełnie nowe produkty: łodzie, kajaki, rakiety do tenisa i badmingtona, stoły do tenisa, górski sprzęt ratowniczy i narty wodne. W 1963 powstaje Instytut ds. Innowacji, który niespełna dwa lata później wprowadza na rynek pierwsze, opatentowane technologie.


ROZKWIT W LATACH 70. I 80.

Na przestrzeni kolejnych dekad Elan przeżywa prawdziwy rozkwit, między innymi dzięki ogromnym sukcesom szweckiej legendy Ingemara Stenmarka. Do dziś Stenmark pozostaje rekordzistą w ilości odniesionych zwycięstw w Pucharze Świata (dokładnie 86), a wszystkie zdobyte tytuły – od pierwszego, po ostatni – wywalczył właśnie na nartach słoweńskiej marki. Nie jest kwestą przypadku fakt, że w 1984 roku Elan staje się jednym z największych producentów nart na świecie, wyposażajac w sprzęt aż 168 zawodników startujących w różnych dyscyplinach, w tym słynnego, wybitnego alpejczyka Bojana Križaja.


LATA 90. – CARVINGOWA REWOLUCJA

W latach 90. do długiej listy wprowadzonych na rynek innowacji, Elan dokłada jeszcze jedną, która rewolucjonizuje rynek – narty carvingowe. Bezsprzecznie, technologia ta oznacza ogromny przełom w historii narciarstwa. Do bogatego portfolio dochodzą snowboardy oraz technologia, która umożliwiła stworzenie najlżejszych na świecie damskich nart. Jako, że każda innowacja pociąga za sobą kolejne, w następnych latach Elan opracowuje kilkanaście innowacyjnych rozwiązań – od Fusion (pierwszy zintegrowany system wiązań), po WaveFlex (idealne połączenie wzdłużnej elastyczności i poprzecznej sztywności nart). Ostatnią opatentowaną technologią jest Amphibio, czyli rozwiązanie polegające na zastosowaniu profilu camber i rocker w jednej parze nart.

 


NAJBARDZIEJ INNOWACYJNY BRAND

Dziesiatki lat ciężkiej pracy owocują w 2012, a potem w 2015 roku, gdy Elan dwukrotnie zostaje uznany przez Plus X Award najbardziej innowacyjną marką narciasrką na świecie. Wyróżnienie to było nie tylko wyrazem uznania dla dotychczasowych osiągnięć Elana, ale i motorem napędowym do dalszego działania. Dziś na rynku dostępny jest sprzęt z technologią Waveflex i Lightskiing umożliwiającą konstrukcję najlżejszych na świecie damskich nart. Ponadto, pojawiła się rewolucyjna technologia Amphibio 4D oraz najnowsza seria freeride'owa – Ripstick. Historię Elana tworzą konstruktorzy, zawodnicy i zapaleni miłośnicy narciarstwa. Tak szerokie grono zobowiązuje do dalszej pracy i szukaniu rozwiązań, które rewolucjonować będą narciarski przemysł.

"Ski ya later!"
(Glen Plake)


Dane wprowadzane podczas procesu zamawiania i płatności są szyfrowane w technologii SSL. Osoby postronne nie widzą wprowadzonych przez Ciebie danych. Do bezpiecznej transmisji danych wykorzystujemy nowoczesną 128-bitową technologię szyfrowania.
 

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC

Reduction reason0

Reduction reason0

NRC